Vojtěch Preissig – životem pro vlast

Vojtěch Preissig – životem pro vlast

Adresa:

Olomouc, nám. Republiky 822/6

Termín: 5.10.2018 13.1.2019

5říj - 13led celý den

Žánr: výstavyvýstava olomouc muzeum umění výtvarné umění historie ilustrace grafika malba


Výstava je věnována dílu a životnímu odkazu jednoho z našich nejvýraznějších a nejvšestrannějších výtvarných umělců první poloviny 20. století, Vojtěcha Preissiga. Širší veřejnosti je znám zejména jako tvůrce výrazově silných náborových plakátů určených pro československé legie, zvláště pak ve Francii, které byly v roce 1918 vydány ve velkém množství také v pohlednicovém formátu a byly takto šířeny v řadách francouzských a italských legionářů. Burcoval jimi veřejnost k boji za svobodu, kterému posléze, za nacistické okupace Československa, obětoval i svůj život.
 
Vynikající a mezi lidmi všech generací oblíbené byly jeho ilustrace a grafické úpravy knih, jako například Karafiátových Broučků nebo Defoova Robinsona Crusoa. Vytvořil také nové české typografické písmo - Preissigovu antikvu, dodnes mezinárodně uznávané a užívané.
 
Preissigova tvorba je velice obsáhlá. Průřez dílem tohoto nyní znovu objevovaného a v zahraničí vysoce ceněného umělce, v němž nechybí prostor věnovaný jeho celoživotnímu všeobjímajícímu projektu „The House“, mohou návštěvníci zhlédnout na původní výstavě instalované v Mánesově galerii VMO. Většina vystavovaných exponátů pochází z jedinečné soukromé sbírky, z níž budou představeny významné autorovy malby, grafiky, ukázky ilustrací z knih, bibliofilie či ex libris. Vše mimořádně v jednom čase na jednom místě.
 
„Tento výstavní projekt by měl být jakýmsi pozdním poděkováním a malým splacením velkého dluhu naší společnosti těm, kteří si prošli šílenstvím I. světové války a svými činy se velkou měrou zasloužili o to, že dnes můžeme žít v samostatném, suverénním a svobodném státu,“ uzavřel Karel Podolský.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Olomouc Akce v obci Olomouc

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Vojtěch Preissig –...

Hotel Arigone Olomouc (269 metrů)

Pension U Jakuba Olomouc (553 metrů)