Výstava slabozraké grafičky Markéty Evjákové

Adresa:

Olomouc, Jungmannova 25

Termín: 3.7.2018 31.8.2018

3čvc - 31srp celý den

Žánr: výstavygrafikaumění


Mgr. Markéta Evjáková se narodila 3. 4. 1982 ve Vsetíně, nyní působí v Brně. Jedenáct let navštěvovala Základní uměleckou školu, různé výtvarné kroužky a účastnila se výtvarných soutěží. Na gymnáziu maturovala z výtvarné výchovy na téma Valašská architektura. S grafickými programy se poprvé setkala na gymnáziu. Nemohla však studovat výtvarný obor, a tak vystudovala informační výchovu a český jazyk na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po úspěšném dokončení magisterského studia v roce 2005 začala pracovat jako grafička v Deníku.

Od předškolního věku nosí brýle. Ve třinácti letech začala používat i druhé, ještě silnější brýle na čtení. Lékaři jí diagnostikovali makulární degeneraci a drúzové papily. Má výpadky v centrální oblasti vidění a bez velkého přiblížení nerozezná detaily.

Jak tvoří?

Dříve malovala barvami, kreslila rudkou i uhlem. Nejraději tvořila portréty. Od roku 2005 ale nejvíc kreslí na počítači, na kterém může pracovat díky zvětšení. Nemaluje žádnou nestandardní pomůckou, ale běžnou počítačovou myší v grafických programech. Čím je její tvorba charakteristická

Autorčina grafická tvorba je plná zářivých barev i geometrických útvarů, jejichž sladění krásně zapadne do moderních interiérů. Do svých obrazů vnáší radost, pozitivní myšlení a dětskou hravost.

Co vše už vytvořila?

  • Ilustrace knihy „Babičko, dědo, vezměte si mne na prázdniny!“
  • Ilustrace k připravované básnické sbírce „Zloděj miniatur“
  • Vánoční a velikonoční pohlednice, PFka
  • Obalový design na hračky, obaly na CD
  • Portréty podle fotografií
  • Letáky, plakáty, loga, infografiky

V letošním roce se Markéta Evjaková stala členkou SONS ČR, z. s. a na krátký úvazek je zde zaměstnána. Vytváří grafiku plakátů na koncerty a výstavy v rámci DUN.

Několik slov o DUN: Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR pořádá každoročně Dny umění nevidomých na Moravě – festival zrakově postižených umělců a souborů, jejichž jsou nevidomí a slabozrací rozhodujícími činiteli. Koná se již od roku 1995 v období jara a léta ve vybraných městech především střední, severní a východní Moravy. Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Olomouc Akce v obci Olomouc

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Výstava slabozraké...

Hotel Sigma Olomouc Olomouc (409 metrů)

Hotel Senimo Olomouc (1 082 metrů)