Mezinárodní festival outdoorových filmů v Domu kultury města Ostravy

Mezinárodní festival outdoorových filmů v Domu kultury města Ostravy

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 7.10.2016 16.10.2016
Vstupné:

60 Kč, 40 Kč - studenti, senioři, ZTP.

7říj - 16říj celý den

Žánr: projekcedokumentoutdoorfestival


Začátek Mezinárodního festivalu outdoorových filmů v roce 2016 se nezadržitelně blíží. V pořadí už čtrnáctý ročník této oblíbené kulturně společenské události začne 7. října v Domě kultury města Ostravy a následně se od 19. října přesune do Planetária Ostrava. Další ostravskou zastávkou bude od 2. do 4. listopadu kino Retrostar v Polance. Nově bude letos festival i v Michálkovicích od 3. do 5. listopadu.

Už před oficiálním zahájením festivalu bude v Domě knihy Knihcentru otevřena výstava Pavla Ševčíka s názvem Nejvzdálenější kampus České republiky. Autor výstavy měl tu čest být prvním lékařem na stanici brněnské Masarykovy univerzity J.G. Mendela na ostrově James Ross v Antarktidě. Pobýval zde v lednu a únoru roku 2011. Zážitky z prvního setkání s nejodlehlejším kontinentem byly nezapomenutelné. Patnáct tisíc km vzdálený svět. Znamenitě vybudovaná stanice. Velcí savci. Na sebe odkázaný tým. Vernisáž výstavy v pondělí 3. října od 17 hodin. Součástí akce bude beseda s autorem. Výstava potrvá do 31. října 2016.

Ve vestibulu Domu kultury města Ostravy bude pro návštěvníky od 5. října otevřena výstava Kamila Übelauera - Lofoty – Norsko. Dvoutýdenní výprava osmi fotografů uskutečněná v roce 2013 měla původně za cíl navštívit několik vytipovaných míst napříč celou zemí, okolnosti je však zavedly rovnou za polární kruh na malebné Lofoty. Sladkou tečkou pak pro výpravu byla vysněná polární záře, která zkrášlila oblohu během předposlední noci. Vernisáž se uskuteční 7. října v 17 hodin. Výstava potrvá do 30. října 2016.

Sérii besed zahájí 4. října v 18 hodin Leopold Sulovský vyprávěním o Expedici Grónsko 2014, která zdolala hory Ketil Pyramide a hlavně Ulamertorsuaq cestou Moby Dick. Ulamertorsuaq je hora na jihu Grónska, která má díky své těžce přístupné západní stěně značný význam mezi alpinisty. Obě hory se vyznačují až tisíc metrů vysokou žulovou stěnou.

Jiří Kráčalík pak 6. října uvede svůj komponovaný pořad (film, foto, hudba, slovo) 2700 kilometrů Thajskem. Navštívíte nejen pralesy s pijavicemi a buddhistické chrámy v Bangkoku. Zároveň se dozvíte pozoruhodnosti o životě domorodců.

Následovat už bude samotné slavnostní zahájení 14. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů v divadelním sále Domu kultury města Ostravy 7. října v 18 hodin. Bohatý kulturní program s hosty festivalu a projekcí TOP filmů 14. ročníku MFOF 2016. Moderuje Petr Horký – filmař a cestovatel (Praha). Vystoupí Dominik Fajkus s Janem Hanouskem, kteří zahrají skladby z debutového alba Dreams (klavír, violoncello – autorská hudba s projekcí obrazů), Elis a Dalibor Mrázovi - Mrazíci (Elis - Objev roku Český slavík 2014) a Taneční soubor Puls s vystoupením Cestovní horečka; Když musíš, tak musíš (účast na Mistrovství světa ve stepu 2015, 2016 a vítěz Mistrovství ČR ve stepu 2016). Bude nám ctí uvést čestného hosta Pavola Rajtára, nestora horských vůdců, protagonistu extrémního lyžování a sportovního skialpinismu na Slovensku, horolezce, který bude mít besedu v sobotu 8. října v 17 hodin "Ludia a hory – Z života horského vodcu". V rámci besedy bude promítnut film „Z lyžami na strechách sveta“. Hlavním hostem festivalu je Klára Kolouchová (Poláčková), která jako první Češka, narozena a žijící v Česku zdolala v roce 2007 himálajský Mount Everest. Ještě předtím vystoupily na nejvyšší horu světa Renata Chlumská, švédská horolezkyně a cestovatelka českého původu (1999) a Tina Sjögren, narozená v Československu, žijící ve Švédsku a poté v USA. Další hosté: Richard Konkolski – světová legenda mořeplavectví, představitelé města Ostravy, měst. obvodů a Moravskoslezského kraje ad. Od 15 hodin představení větroně z leteckého klubu z Frýdlantu nad Ostravicí.

Jiří Kráčalík 13. října zakončí sérii besed svým komponovaným pořadem (foto, film, hudba, slovo) Fanské hory - Tádžikistán, který vás zavede do nejkrásnějších oblastí pětitisícového pohoří v Tádžikistánu. Setkání s místními lidmi, žijícími v téměř středověkých vesnicích. Flora, fauna a úchvatná nedotčená příroda.

Dům kultury města Ostravy uvede jako jediné místo v České Republice i na Slovensku všechny letošní festivalové filmy. Můžete se těšit na devadesát osm snímků z dvaceti jedna zemí světa. Jejich profily už byly zveřejněny na našem webu. Ke každému z pětadevadesáti soutěžních filmů najdete krátký popis, několik fotek a u řady z nich i trailer. Mezi nimi i strhující trailer na jednu z letošních světových premiér na festivalu. Film Tomáše Galáska – The Elements. V hlavních rolích horolezec Marek Holeček, BASE jumper a wingsuit pilot Martin Trdla a Freediver Michal Rišian. Diváci se mohou těšit na další film Pavola Barabáše o kmenu Suri, nebo na ruský velkofilm o paralympijských hrách v Soči Spirit in Motion. Vynikající, svým námětem unikátní a zároveň přesahujícížánr outdoorových filmů je i snímek K2 and the invisible footmen poukazující na nesnadnou situaci domorodých nosičů. Za kategorii vodních sportovních filmů zmiňme One for the river – The Vjosa Story. Příběh jedné z posledních přírodních řek v Evropě. Pestrou festivalovou paletu doplňují krátké artové snímky Chaos Theory a Darklight.

MFOF 2016 se letos uskuteční od 7. října do 10. prosince, a to na více než 50 místech v České republice a na Slovensku.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Mezinárodní festival...

Hotel Na Kafkové Moravská Ostrava (566 metrů)

Hotel Trio Ostrava (905 metrů)