E1: Večer pěti koncertů

E1: Večer pěti koncertů

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 1.12.2016
Vstupné:

od 120

1prosinec čtvrtek 18:00

Žánr: koncertypopparty


Program:

Joaquin Rodrigo: Fantasía para un gentilhombre
Richard Strauss: Koncert pro hoboj a malý orchestr D dur TrV 292
Alexandr Glazunov: Koncert pro alt saxofon a smyčcový orchestr Es dur op. 109
Arthur Honegger: Koncert pro violoncello a orchestr
Sergej Prokofjev: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Des dur op. 10

Účinkují:

Jakub Sivek – kytara
Denisa Bílá – hoboj
Magdaléna Malíková – saxofon
Paulína Glacová – violoncello
Nino Bakhradze – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Robert Kružík – dirigent

Večer pěti koncertů zahájí Fantasía para un gentilhombre (Fantazie pro džentlmena). Je druhým nejpopulárnějším Rodrigovým dílem po slavném Concierto de Aranjuez. Ve své práci vychází z šesti krátkých tanců pro sólovou kytaru od Gaspara Sanze ze 17. století. Koncert zkomponoval v roce 1954 na žádost proslulého kytaristy Andrése Segovii, který je oním džentlmenem. Druhá skladba je Straussovou uměleckou reakcí na konec 2. světové války.

Do šťastné minulosti zahleděný koncert, v němž není ani známky po tragice právě prožívaných dní. Třetím do party sólových nástrojů je altsaxofon. Glazunov skladbu, v níž se naplno projevilo jeho mistrovství orchestrace, vytvořil kupodivu 2 roky před smrtí, kdy kvalita ostatních děl už byla neblaze ovlivněna nadměrnou konzumací alkoholu.  

Následovat bude Violoncellový koncert Arthura Honeggera,  švýcarského skladatele žijícího převážně v Paříži, jehož nejhranějším dílem je nejspíš orchestrální skladba Pacific 231, která imituje zvuk parní lokomotivy. Chybět nemůže klavír. Prokofjev svůj první koncert pro klavír složil ve 20 letech. Byl také jeho interpretem při absolventském koncertu na konzervatoři: „…Nevolil jsem klasický koncert, ale svůj vlastní. S klasickým koncertem bych asi nemohl své konkurenty předhonit, vlastní by mohl mé examinátory vzhledem k jeho novodobé technice zmást. Nemohli by prostě přijít na to, že se snažím je doběhnout. Na druhé straně, kdybych při zkoušce propadl, nebyla by to ostuda, poněvadž by nebylo zřejmé, zda je to špatným koncertem, nebo mou špatnou hrou…“ 

Při zkoušce prospěl a jeho koncert se stal efektní součástí virtuózního koncertního repertoáru mnoha dalších světový pianistů.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce E1: Večer pěti...

Hotel Na Kafkové Moravská Ostrava (566 metrů)

Hotel Trio Ostrava (905 metrů)