B2 Velikán Beethoven

B2 Velikán Beethoven

Adresa:

Ostrava, Zahradní 1741

Termín: 15.12.2022
Vstupné:

od 300,- Kč

15prosinec čtvrtek 19:00

Žánr: koncertyvážná hudba klasika Ostrava


Předehra k jediné opeře, kterou Beethoven napsal nebo jeho Symfonie č. 8 – to je program, který prolne Šostakovičův Koncert pro housle, v němž se sólového partu ujme Elina Vähälä.

 

Ludwig van Beethoven
Leonora č. 3 op. 72b

Dmitrij Šostakovič
Koncert pro housle a orchestr č. 2 cis moll op. 129

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 8 F dur op. 93

 

Elina Vähälä – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – dirigent 

Velikán Ludwig van Beethoven napsal jen jednu operu, kterou pojmenoval Fidelio. Skladba Leonora je třetí verzí předehry k této opeře. Přepisování se vyplatilo. Ihned po svém uvedení si publikum skladbu zamilovalo, a tak se dodnes hraje na koncertech po celém světě. Beethoven tehdy opět překonal své současníky a v mnoha ohledech i sám sebe. Skladba má docela jiné prvky, než je pro operní předehry běžné, a díky své jinakosti oslovuje publikum dodnes. Richard Wagner svého času předehru označil za „nejdokonalejší drama samo o sobě“. Posluchači si tak příběh vyprávěný hudbou užijí, i kdyby operu nikdy neviděli.

Temné prvky se zpravidla objevují ve skladbách, které autoři komponují na sklonku života. Výjimkou není ani Dmitrij Šostakovič a jeho druhý Koncert pro housle a orchestr. Jedno z jeho posledních děl přivádí posluchače k zamyšlení. Šostakovič prožil většinu života ve strachu, protože u Stalina upadl v nemilost a neustále si musel dávat pozor, co říká a co komponuje. V roce 1967, kdy měla skladba premiéru jak v Moskvě, tak v londýnské Royal Festival Hall, byl Šostakovič již nemocný a interpretaci poslouchal z nemocničního lůžka.

Večer uzavře opět Beethoven a jeho Symfonie číslo 8, která je radostná, navzdory tomu, že ji skladatel psal v době, kdy už měl zdravotní problémy, a navíc se hádal se svým bratrem Johannem, pravděpodobně kvůli lásce.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce B2 Velikán Beethoven

Zámek ZábřehOstrava (4.7 km)

STING ApartmentsHavířov (11.2 km)

Zámeček Petrovice Karviná (20.3 km)