B4: Inspirace ptačím světem

B4: Inspirace ptačím světem

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 14.4.2022
Vstupné:

od 190,- Kč

14duben čtvrtek 19:00

Žánr: koncertyvážná hudba klasika Ostrava


Karel Dohnal – klarinet
Janáčkova filharmonie Ostrava
Petr Popelka – dirigent

Einojuhani Rautavaara
Cantus Arcticus op. 61
Anders Hillborg
Peacock Tales, koncert pro klarinet a orchestr
Antonín Dvořák
Holoubek, symfonická báseň op. 110
Igor Stravinskij
Pták Ohnivák, suita z baletu

Skladby tohoto koncertu spojuje trochu nezvyklé téma. Podtitul večera by mohl znít „ptačí koncert“. Úvodem zazní Cantus Arcticus z roku 1972, nejznámější skladba nedávno zesnulého finského skladatele Einojuhaniho Rautavaary, do níž autor zakomponoval i nahrávku ptačího zpěvu pořízenou v blízkosti polárního kruhu a na rašeliništích v severním Finsku. Následovat bude Peacock Tales (Pávovo vyprávění) z pera Švéda Hillborga. Tento klarinetový koncert je ozvláštněn „ornitologickou“ taneční kreací sólisty, vynikajícího klarinetisty Karla Dohnala.
Po severských ptácích a pávovi přijde na řadu Dvořákův Holoubek, jedna ze čtyř symfonických básní, které autor vytvořil na námět Erbenovy Kytice. Závěr pak bude patřit suitě z baletu Pták Ohnivák, jehož děj zpracovává ruskou lidovou pohádku. V době svého uvedení (1910) sklidil balet nečekaný úspěch jak u publika, tak u kritiků. Autorovi samotnému se ale zdál příliš zdlouhavý. Vytvořil proto několik verzí koncertní suity, která je dnes prováděna častěji než samotný balet.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce B4: Inspirace ptačím...

Zámek ZábřehOstrava (3.5 km)

STING ApartmentsHavířov (11.8 km)

Zámeček Petrovice Karviná (21.5 km)