C4: Beethoven versus osud

C4: Beethoven versus osud

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 7.4.2022
Vstupné:

od 190,- Kč

7duben čtvrtek 19:00

Žánr: koncertyvážná hudba klasika Ostrava


Ta, ta, ta dá – už jen tato charakteristika bude většině posluchačů stačit, aby věděli, se kterým dílem mají tu čest. Beethovenova Pátá symfonie neboli Osudová zazní v podání orchestru JFO, pod vedením dirigenta Marko Ivanoviće. Večerem provází Bára Seidlová.

Barbora Seidlová – průvodní slovo
Janáčkova filharmonie Ostrava
Marko Ivanović – dirigent

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 5 c moll op. 67 “Osudová”

Ta, ta, ta, dá – už jen tato charakteristika bude většině posluchačů stačit, aby věděli, se kterým dílem mají tu čest. Ano, Beethovenova Pátá symfonie neboli Osudová, s motivem bušení osudu na dveře, patří k vrcholům autorovy tvorby. Žádná melodie, žádné široce založené téma, ale naléhavé zabušení tří osminek a jedné půlové noty s korunou a ještě jedno, zopakované o tón níže. Už tyto první čtyři takty ukazují na Beethovenovu genialitu. Závěr Osudové potvrzuje, že základem symfonie je skutečně prvek rytmu. Energické závěrečné akordy byly vykládány jako triumfální vítězství nad nepřízní osudu. Jsou však především vítězstvím nad vzpurným hudebním materiálem. Určitý vzdor, který z hudby cítíme, vystihl snad svým výrokem Gustav Mahler. Když ve vídeňském orchestru pomalu zrála vzpoura proti Mahlerově drezúře při studiu Beethovenovy Páté, řekl prý: „Jestli vám ten vzdor vydrží do večera, pak bude provedení správné.“

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce C4: Beethoven versus osud

Zámek ZábřehOstrava (3.5 km)

STING ApartmentsHavířov (11.8 km)

Zámeček Petrovice Karviná (21.5 km)