M1 Vánoční koncert

M1 Vánoční koncert

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 22.12.2021 v 19:00 hod. (středa)
Vstupné:

od 260 Kč

22prosinec středa 19:00

Žánr: koncertyČeská mše vánoční Vánoce Jakub Jan Ryba Rybovka vážná hudba klasika Ostrava


Rybova Česká mše vánoční a Honeggerova Vánoční kantáta – to je sváteční program koncertu, který povede dirigent Chuhei Iwasaki. Výjimečnou atmosféru podtrhne také Koncertní sbor Permoník.

Arthur Honegger
Vánoční kantáta H 212
Jakub Jan Ryba
Česká mše vánoční

Lukáš Zeman – baryton
Anita Jirovská – soprán
Hana Dobešová – mezzosoprán
Václav Vallon – tenor
Jiří Miroslav Procházka – basbaryton
Koncertní sbor Permoník
Martina Juríková – sbormistryně
Janáčkova filharmonie Ostrava
Chuhei Iwasaki – dirigent

Francouzský skladatel švýcarského původu Arthur Honegger napsal své poslední vokálně instrumentální dílo, Vánoční kantátu pro baryton, dětský sbor, varhany a orchestr, dva roky před svou smrtí. Premiéra v roce 1953 přinesla dílo prostoupené pohodou, klidem a nadějí, které člověku přináší Kristovo narození. Posluchači jsou osloveni také ohlasy líbezných lidových koled a barokní polyfonie.
„Slavnostní mše věnovaná oslavě narození Pána Ježíše Krista, v jazyce českém do hudby uvedená Jakubem Janem Rybou, učitelem a ředitelem rožmitálského kůru roku 1796 ve 31 letech jeho věku.“ Tento sáhodlouhý název – v originále navíc latinsky – dal autor skladbě, která se stala doslova synonymem českých Vánoc. Známe ji pod kratším názvem Česká mše vánoční, případně jako jednoslovnou Rybovku. Ryba sám si přitom více cenil jiných svých opusů. Zpěvnost, prostota a přirozená hudebnost však z této skladby vytvořila prototyp českých Vánoc. „Co jest to, co jest za libé hraní?“, ptají se v jedné árii Rybovy postavy. Odpověď zná i po více než dvou stoletích každý posluchač.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce M1 Vánoční koncert

Zámek ZábřehOstrava (3.5 km)

STING ApartmentsHavířov (11.8 km)

Zámeček Petrovice Karviná (21.5 km)

Doporučené akce na Ostravsku

Akce v Ostravě na Jiný den?