B2: Hudba napříč Evropou

B2: Hudba napříč Evropou

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 13.12.2018
Vstupné:

od 160,-

13prosinec čtvrtek 19:00

Žánr: koncertyklasika


Pevné přátelství a umělecká i lidská blízkost Benjamina Brittena s Dmitrijem Šostakovičem se železné oponě navzdory klene napříč Evropou. Jejich skladby příznačně uvádí ruský dirigent, jenž za své největší úspěchy vděčí britskému publiku. 

Přední německý violoncellista nejmladší generace Julian Steckel přednese velkolepý violoncellový koncert, který Šostakovič napsal pro svého oddaného interpreta Mstislava Rostropoviče. Jako skrytou satiru do něj zakódoval i nervózně pojatou citaci Stalinovy oblíbené písně Suliko. Rostropovič dokázal náročný part nastudovat za tři dny zpaměti a šokoval tím skladatele, který se na prvním setkání nad skladbou zrovna zvedal, aby někde v bytě našel notový stojan. Nebylo ho třeba. 

Dnes patří Šostakovičův První violoncellový koncert spolu s koncerty Haydnovými, koncertem Dvořákovým a Elgarovým k základním dílům svého žánru. A i když se skladba navenek jeví jako veselá, její nálada přechází velmi často v ironii a škleb.

Večer zakončí triumfální Symfonie d moll Césara Francka, jedna ze stálic francouzského symfonického repertoáru.

Vítězství v soutěži ARD International Music Competition otevřelo Julianu Steckelovi (*1982) dveře do světa hudby. „Otevřelo to mnoho dveří. Zpočátku k mnoha předním orchestrům, známým dirigentům a koncertním sériím, do kterých jsem byl pozván,“ říká Steckel. Kvůli koncertování hodně cestuje, ale sám říká, že je to spíše koníček. Stejně jako vaření, divadlo nebo láska k filmu. I když tam není tak často, doma je v Berlíně.

Program:

  • Benjamin Britten Čtyři mořská interludia z opery Peter Grimes op. 33a  
  • Dmitrij Šostakovič Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur op. 107
  • César Franck Symfonie d moll

Účinkují:

  • Julian Steckel – violoncello
  • Janáčkova filharmonie Ostrava
  • Vassily Sinaisky – dirigent

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce B2: Hudba napříč...

Hotel Na Kafkové Moravská Ostrava (566 metrů)

Hotel Trio Ostrava (905 metrů)