Vítězka Beethovenova Hradce s JFO

Vítězka Beethovenova Hradce s JFO

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 1.11.2018
Vstupné:

od 120 Kč

Žánr: koncertysoutěž


Rande s hornou, pianem a houslemi to je název koncertu, kterým Janáčkova filharmonie přispívá do programu druhého ročníku multižánrové přehlídky Polska v Ostravě.Představí se na něm mimo jiné i vítězka Beethovenova Hradce z roku 2017 - skvělá polská houslistka Roksana Kwaśnikowska. Akci nazvanou Polské dny v Ostravě ve dnech 28. 10. až 11. 11. 2018 pořádá ostravské Centrum PANT ve spolupráci s Polským institutem v Praze, Europe Direct Ostrava a řadou dalších ostravských kulturních a vzdělávacích institucí.

Koncert Janáčkovy filharmonie, který se uskuteční 1. listopadu 2018 v Domě kultury města Ostravy od 18 hodin, představí trojici mladých talentovaných hudebníků, kteří úspěšně prošli sítem interpretační soutěže pořádané ostravským orchestrem. Vedle hornistky Zuzany Meierové z Pražské konzervatoře a klavíristy Andrzeje Molina, absolventa ostravské konzervatoře v současnosti studujícího HAMU v Praze, to bude i host z Polska – houslistka Roksana Kwaśnikowska, absolventka Hudební akademie Fryderyka Chopina ve Varšavě. Na svém kontě má celou řádku úspěchů z národních i mezinárodních soutěží (včetně našeho Beethovenova Hradce 2017). Před koncertem jsme jí položili pár otázek. Co Vás napadne jako první, když se řekne Česká republika a Ostrava?

První slovo, které mi napadá, když se řekne Česká republika a Ostrava, je pohostinnost. Kdykoli jsem v České republice, všichni lidé, se kterými se setkávám, jsou velmi pohostinní a přátelští, což se v dnešní době zřídkakdy vidí. Musím říci, že mám na vaši zemi pěkné vzpomínky. Hrajete na housle, proč vlastně tento nástroj? Můj život s hudbou a později s houslemi vlastně začal při hodinách hudební výchovy, kdy bylo zjištěno, že mám velmi dobrý sluch a že bych měla začít navštěvovat hudební školu. Tam mi pak sdělili, že by pro mě byly nejlepším nástrojem housle. Na ostravském koncertě budete hrát koncert Mieczysława Karłowicze. Co tento skladatel znamená pro polskou hudbu? Je to skladatel, který se proslavil především symfonickými básněmi. Je mi blízký s ohledem na jeho Houslový koncert A dur, který zaujal svou důstojnou první větou, širokou paletou barev a pěknými frázemi věty druhé a konečně hravostí závěrečné části.

Karłowicz znamená pro polskou hudbu hodně, a já si se smutkem přemýšlím nad tím, jaké kompozice mohl vytvořit, kdyby se dožil zralého věku (skladatel tragicky zahynul ve 32. letech pod lavinou ve Vysokých Tatrách v roce 1909 – pozn. red.). Jeho kompozici jsem si vybrala kvůli emocím a vzpomínkám, které mám s touto skladbou spojené. Její láska k houslím zahrnuje vedle sólových vystoupení i komorní hru a také hru v orchestru. Když vchází na pódium, tak jejím nejhlubším přáním je předání emocí ukrytých v hudbě. „Chtěla bych pozvat na koncert všechny hudbymilovné lidi. Spolu s dalšími mladými umělci se pokusíme převést vás do světa hudby. Použitím emocí přenášených hudbou, budeme rádi, když na chvíli zapomenete na starosti a zpestříte si každodenní život.

Srdečně vás zvu a vězte, že už se nemůžu dočkat, až v Ostravě vystoupím,“ dodává Roksana. Kromě Karłowicze zazní v programu Mozartův Koncert pro lesní roh č. 2, Kalabisův Koncert pro klavír č. 1 a Straussův Don Juan. Více informací najdete na www.jfo.cz. Studenti po předložení průkazu mohou v prodejním místě Janáčkovy filharmonie (ve vstupním prostoru DKMO vpravo) uplatnit 80% slevu na vstupném, jehož cena začíná na 120 Kč.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Vítězka Beethovenova...

Hotel Na Kafkové Moravská Ostrava (566 metrů)

Hotel Trio Ostrava (905 metrů)