Zahajovací koncert Hudebního maratonu Leoše Janáčka

Zahajovací koncert Hudebního maratonu Leoše Janáčka

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 25.10.2018
Vstupné:

od 160 Kč

25říjen čtvrtek 19:00

Žánr: koncerty


Hvězda nejmladší houslové generace Jan Mráček přednese romanticky rozevlátý koncert Antonína Dvořáka, jehož pevné duchovní ukotvení mu pomohlo překonat nejednu životní strázeň a který za každé své dílo v partituře děkoval Bohu. Oproti tomu Janáčkův duchovní svět je tajemný a z teologického hlediska komplikovanější.

Janáčkovské vokální vyvrcholení večera spojí vroucí recitativní zhudebnění české verze nejvýznamnější mariánské modlitby Salve Regina, kterou Janáček vkládá do úst obavami ztrápené a naději zoufale hledající Jenůfě, a zvukově pestré ztvárnění odvážné Vrchlického nadkonfesní vize Věčného evangelia. Pěveckých partů se ujmou Kateřina Kněžíková a Ludovít Ľudha a Český filharmonický sbor. Sugestivní Dürerovy dřevořezy doprovázejí biblickou Apokalypsu a Luboši Fišerovi se v roce 1965 staly inspirací k vytvoření efektně děsivé orchestrální plochy. Ostravský orchestr bude dirigovat jeho šéfdirigent Heiko Mathias Förster. Vstupenku pořídíte již za 160 Kč, můžete je zakoupit online na www.jfo.cz nebo v proejním místě Janáčkovy filharmonie ve vstupním prostoru DKMO vpravo. Slevu 50 procent mohou uplatnit ti, kteří již dovršili 70 let. Studenti pak po předložení průkazu mohou získat slevu až 80 procent.

Jan Mráček patří mezi výrazné osobnosti mladé generace našich houslistů. Plzeňský rodák se objevil na pódiu pražského Rudolfina v cyklu Josef Suk uvádí mladé talenty už ve 13 letech. Úspěchy pak slavil v několika soutěžích, roku 2010 získal 2. cenu na soutěži Pražské jaro a v roce 2014 vyhrál soutěž Fritze Kreislera ve Vídni. Spolupracuje s Václavem Hudečkem a působí jako asistent na jeho akademii.

Momentálně studuje ve Vídni a koncertuje v Evropě i Americe. "Spousta muzikantů to dělá tak, že zahraje skladbu podle not a nejlépe stejně, jako někdo významný před ním. Já jsem naopak přesvědčen, že by v interpretaci měla být osobnost hudebníka, přijde mi to přirozené. V roce 2015 jsem například hrál s olomouckou filharmonií sedmkrát v sedmi dnech Dvořákův houslový koncert a snažil jsem se ho hrát sedmkrát jinak. Osobně tedy dávám přednost muzikalitě. Technika se dá naučit", říká Mráček, který v Ostravě jistě najde další interpretační možnosti Dvořákova Houslového koncertu.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Zahajovací koncert...

Hotel Na Kafkové Moravská Ostrava (566 metrů)

Hotel Trio Ostrava (905 metrů)