Oskar Kokoschka a blízké tváře

Oskar Kokoschka a blízké tváře

Adresa:

Liberec, Masarykova 723/14

Termín: 3.8.2021 5.9.2021

3srp - 5zář celý den

Žánr: výstavygalerie umění výtvarné umění portrét kresba galerie Liberec

Umělci: Oskar Kokoschka


Kanonický a nadčasovým tématem umění a jeho dějin je portrét. Výtvarným možnostem malířského portrétu byla věnována řada výstav. Jaké jsou ale možnosti zachycení tváře kresbou, hlavně jejího expresivního výrazu?

Výstava v grafickém kabinetu představí kresebné varianty expresivního portrétu v litografiích Oskara Kokoschky, a zároveň umělců jemu výrazově blízkých. Oskar Kokoschka, který v ostré výrazné kresbě zachycuje známé i méně známé, vzdálené osobnosti se soustředí na prožitky, gesta i komplexní charakter jedince. Nebojící se nadsázky. Vystihuje výrazné rysy tváře, povahu člověka i konkrétní osobní prožitek jakým je například poslech hudby. Používá prostředky, které jsou v moderním umění nadčasové. Umělci německého okruhu a Kokoschkovi současníci v černobílé zkratce mohou mít blízký přístup, existenční situace se zrcadlí lidem ve tváři. Nadčasovost přístupu reprezentují výrazné osobnosti současné umělecké scény, pro něž je expresivní portrét klíčovým tématem tvorby. Kromě několika časových rovin dokládající univerzální jazyk kresby a umělecké expresivní zkratky výstava upozorní na bohatost fondů českých galerií v tomto směru a fondy liberecké galerie. Podchycení pomůže malý katalog, v němž litografie umělce budou přesně určeny a dány do kontextu s blízkými přístupy současného umění. Vystavena budou díla z fondu OGL (August Brömse ad.), fondu Západočeské galerie v Plzni (litografie Oskara Kokoschky), Národní galerie v Praze (litografie Oskara Koksochky a Käthe Kollwitz), Památníku národního písemnictví (litografie Emila Orlika) a díla současných umělců.

Rakouský malíř, ilustrátor a grafik.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Oskar Kokoschka a...

Wellness Hotel BabylonLiberec (1 899 metrů)

Ypsilon Golf Resort LiberecLiberec (4.7 km)

Spa Resort Libverda - Villa FriedlandLázně Libverda (15.2 km)

Naše tipy...

Akce na Jiný den?