Slavná tragédie o bláznovství a zmoudření pošetilého krále.

Nesmrtelný příběh začíná jako pohádka o královském otci, třech dcerách a hloupé otázce – „která z vás mě má nejraději?“ Spolu s králem se ale příběh z paláce vydává na krutou cestu až k poznání, co z člověka zbývá, když o všechno přijde: o moc, přátele, rodinu, domov, o šaty i o rozum. Shakespeare ve velkém básnickém gestu zachycuje síly, které se střetávají na rozhraní generací nebo na zlomu staršího a nového světa. A dnes je téma předání „země“ mladším velmi aktuální, jak evropská populace nezadržitelně stárne a současný člověk přitom právě stárnout odmítá, jako by se to ani neslušelo.

Po čtyřech letech (Mnoho povyku pro nic) nastal nejvyšší čas opět nastudovat shakespearovskou klasiku a po deseti letech (Romeo a Julie) je na čase, aby se činoherní soubor utkal s velkou tragédií. A když v ansámblu působí tak mimořádný herec jako Václav Helšus, je třeba hrát Krále Leara. Jedna z nejslavnějších Shakespearových tragédií se v Divadle F. X. Šaldy objeví úplně poprvé, a to v režii Jakuba Nvoty, kterého liberečtí už znají z emocionálně silné inscenace Mikve.

OSOBY A OBSAZENÍ

Lear: VÁCLAV HELŠUS

Goneril: MARKÉTA TALLEROVÁ

Regan: VERONIKA KORYTÁŘOVÁ

Cordelie: BARBORA BEZÁKOVÁ

Gloster: MARTIN POLÁCH

Edgar: ONDŘEJ KOLÍN

Edmund: TOMÁŠ VÁHALA

Šašek: MARTIN STRÁNSKÝ

Kent: ZDENĚK KUPKA [J.H.]

Albany: TOMÁŠ IMPSEIL

Cornwall: JAROMÍR TLALKA

Francouzský král, Oswald: TOMÁŠ HOLÝ [J.H.]

Vévoda Burgundský: PŘEMYSL HOUŠKA

Družina králových rytířů: VOJTĚCH DOHNAL
HYNEK GRANIA
MARIAN MIČJAR
JAROSLAV RAINER
ONDŘEJ HLAVÁČ

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Divadla - Liberec Akce v obci Liberec

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Král Lear

Hotel Praha - LiberecLiberec (131 metrů)

Hotel LiberecLiberec (183 metrů)

Golden Key ApartmányLiberec (190 metrů)