Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne v Liberci ve dnech 22. až 27. června 2021. V loňském roce se festival musel přesunout z května do října. Letos změna termínu festival zasáhla také, ale posouvá se jen o necelé dva měsíce. I to je určitý symbol toho, že situace se snad již postupně vrací do běžného stavu. Mezinárodní festivalové soutěže proběhnou v tradičních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktní a nenarativní animace, videoklipů, virtuální reality a počítačových her. 

Česká animovaná tvorba se v mezinárodních soutěžích rozhodně neztrácí: vždyť jen v prestižní soutěži celovečerních animovaných filmů se představí hned dva z celkem deseti soutěžících filmů. Českou premiéru v této kategorii bude mít film Myši patří do nebe režijního dua Denisa Grimmová a Jan Bubeníček a druhým pak je film Barevný sen Jana Baleje. V soutěži je doprovodí osm dalších celovečerních filmů, mezi nimiž nebudou chybět například oscarový kandidát Vlkochodci z irského studia Cartoon Saloon, dobrodružství Malého upírka od známého francouzského kreslíře Joanna Sfara, biografický Josep o katalánském umělci Josepu Bartolím a film nezávislého amerického animátora Dashe Shawa Kryptozoo.

Neméně zajímavá soutěž krátkých filmů letos nabídne 38 snímků, jimž i v dnešní nelehké době nechybí humor, i když často ironický, absurdní či černý. Patří mezi ně například Comeback Vladimira Leschiova či Jde o umění od Joanny Quinn. Mezi 32 vybraných studentských filmů se probojovaly i čtyři české, které potvrzují vzestup naší animace: Hrůza v tónu gramofonu studentů ze zlínské UTB a tři snímky z pražské FAMU: Rudé boty, Jsme si o smrt blíž a Mraveniště. Světová i česká animační špička se představí i v kategoriích videoklipů a abstraktní a nenarativní animace, VR filmů a počítačových her. Proběhne také tradiční soutěž národní animované tvorby – Český obzor. Ve festivalových porotách zasednou přední tvůrci i odborníci na animovanou tvorbu, z nichž většina se divákům představí i ve vlastním, samostatném programu.

Součástí Anifilmu je pochopitelně oblíbený bohatý program pro děti a to nejen v pro ně přímo určené sekci Animo. Nejmenší i větší diváci si mohou užít soutěžní celovečerní filmy, dětskou tvorbu oceněného Edgara Dutky včetně celovečerního filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? či večerníčkovou tvorbu včetně oceňovaného seriálu Mlsné medvědí příběhy. V sekci Narozen v Liberci festival letos připomene tvorbu režiséra Michala Žabky. 

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Anifilm

Clarion Grandhotel ZlatĂ˝ LevLiberec (105 metrů)

Hotel RadniceLiberec (166 metrů)

Hotel LiberecLiberec (187 metrů)