František Doležal - Máchovské inspirace

František Doležal - Máchovské inspirace

Adresa:

Doksy, Máchova 150

Termín: 1.8.2020 31.10.2020

1srp - 31říj celý den

Žánr: výstavy


Vernisáž výstavy obrazů „Máchovské inspirace“ Františka Doležala se uskuteční v Památníku K. H. Máchy 31. 7. od 17.00 hodin. Promluví zde Josef Štogr a malířova dcera Jarmila Štogrová představí svoji monografii „František Doležal – Poesie a život“.

Tvorba malíře, grafika, teoretika umění, typografa F. Doležala (1910-1989) představuje vrchol českého surrealismu. Silná inspirace v jeho díle pochází z básní Karla Hynka Máchy, jehož tvorbou se zabýval od 60. let, a pod jehož vlivem namaloval cyklus imaginativních pláten. V letech 1969-1973 namaloval 33 obrazů pro Velký Máchovský cyklus, roku 1978 vznikl největší soubor obrazů z cyklu Pocty (K.K. Máchovi, M. Ernstovi, Ch. Chaplinovi,
F. Tichému, K. Bieblovi, P. Picassovi).

Fr. Doležal inicioval v roce 1960 v Litoměřicích výstavu a máchovské oslavy ke 150. výročí básníkova narození (Karel Hynek Mácha v našem výtvarném umění), kde přednesl studii o Máchově díle.

Obrazy Františka Doležala tvoří součást sbírky Národní galerie v Praze, Galerie hl. m. Prahy nebo Galerie v Hradci Králové.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Ubytování v okolí akce František Doležal -...

Vila TerezieDoksy (2.6 km)

Rezidence Fami *** De Luxe DesignDoksy (2.6 km)

Ubytování u Máchova jezera - Apartmány Ludmila GrulišováDoksy (2.8 km)