Michail Šemjakin, Podobizna slečny Markéty Friedlové, 1911

Michail Šemjakin, Podobizna slečny Markéty Friedlové, 1911

Adresa:

Cheb, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16

Termín: 24.2.2023 2.4.2023

24úno - 2dub celý den

Žánr: výstavyumění výtvarné umění malba galerie impresionismus Cheb


Tvorba ruského malíře Michaila Šemjakina (1875–1944) představuje ohlas impresionismu v ruském prostředí. Díky své české manželce před 1. světovou válkou pravidelně navštěvoval Čechy, přátelil se se zdejšími umělci a opakovaně vystavoval jako host Mánesa. S Markétou Friedlovou, kterou zde vyobrazil, jej spojují silné vazby na hudební život, což se projevilo i v jeho četných portrétech významných hudebníků. Měl totiž za ženu dceru Jana Hřímalého, který vedl houslové oddělení Moskevské hudební akademie, kam přišel jako asistent dalšího českého houslisty světového jména, Ferdinanda Lauba. Markéta Friedlová se zase krátce po vzniku této podobizny provdala za Jiřího Karla Herolda, jenž od roku 1906 působil jako violista Českého kvarteta.

Toto naše první profesionální komorní těleso mimo jiné často zajíždělo do Ruska, kde se dokonce budoucí manželé poprvé setkali. Právě při jednom z ruských turné zobrazil České kvarteto také Šemjakin, a to jen rok po vzniku vystaveného portrétu.

VÍCE INFORMACÍ ZDE 

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Galerie a muzea - Cheb Akce v obci Cheb

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Michail Šemjakin,...

Spa & Kur Hotel PrahaFrantiškovy Lázně (4.7 km)

Revelton StudiosFrantiškovy Lázně (4.8 km)

Spa & Kur Hotel HarveyFrantiškovy Lázně (5 km)