Vojtěch Bartoněk, Na scestí

Vojtěch Bartoněk, Na scestí

Adresa:

Cheb, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16

Termín: 25.10.2021 16.1.2022

25říj - 16led celý den

Žánr: výstavyumění výtvarné umění malba olejomalba historie galerie Cheb


Donedávna širší veřejnosti neznámá olejomalba byla nově ztotožněna s obrazem Na scestí, prezentovaným v roce 1887 na výstavě Krasoumné jednoty v Praze. Její autor Vojtěch Bartoněk (1859 -1908) patří k čelním představitelům žánrové malby 19. století v Čechách. Datem svého narození se malíř řadí k těm výtvarníkům, kteří stáli na pomezí generace Národního divadla a první generace umělecké moderny, v jejichž tvorbě se prolínala řada tradičních i současných vlivů a podnětů. Malba je v českém prostředí svým specifickým a lehce kontroverzním tématem fyzického kontaktu mezi mnichem a mladou ženou spíše ojedinělá, avšak zároveň charakteristická svým zájmem o zasazení do prostředí staropražského zákoutí.

Tím je kaple Božího hrobu na Zderaze, projektovaná patrně Janem Blažejem Santinim-Aichlem, která je dnes jedním z mála pozůstatků bývalého klášterního komplexu křižovníků  - Strážců Božího hrobu, zrušeného už za josefínských reforem. Bartoňkova malba je tak buď záměrnou, či jen bezděčnou reminiscencí na doby, kdy v těchto místech sídlili řeholníci. Výtvarný zájem o toto staropražské zákoutí dokládá i o několik let pozdější akvarelová malba Václava Jansy (1859 -1913) z cyklu Stará Praha, zachycující místo nápadně obdobným způsobem, jako je tomu u Bartoňkova obrazu.

Otevřeno: úterý - neděle 10 - 17 hod.

Vstupné

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Cheb Akce v obci Cheb

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Vojtěch Bartoněk, Na...

Spa & Kur Hotel PrahaFrantiškovy Lázně (4.7 km)

Revelton StudiosFrantiškovy Lázně (4.8 km)

Spa & Kur Hotel HarveyFrantiškovy Lázně (5 km)

Akce na Jiný den?