Oldřich Kulhánek / Malá anatomie zdrojů

Oldřich Kulhánek / Malá anatomie zdrojů

Adresa:

Cheb, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16

Termín: 26.5.2020 30.8.2020

26kvě - 30srp celý den

Žánr: výstavyumění moderní umění grafika západní čechy letní výstavy

Umělci: Oldřich Kulhánek


Výstava připomene Oldřicha Kulhánka (1940 – 2013), známého grafika a mj. autora českých bankovek, u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin. Představí krystalizaci jeho „apokalyptického realismu“ na pozadí dobové vizuality. Na výstavě budou zastoupena nejen umělcova výtvarná díla, ale i jeho archiv, který dokládá fascinaci obrazy, které „podávají zprávu o světě“. Vystavena budou přednostně ta díla, která umělec zanechal ve svém ateliéru a váží se k období vymezenému 60. až 80. lety 20. století. Prezentovaný soubor mimo jiné ukáže, jak celou autorovou tvorbou prostupuje princip koláže a jak výrazně do ní zasáhla dobová reportážní a reklamní fotografie. Retrospektivní charakter výstavy umožní stopovat Kulhánkovu tvorbu až k jejím samotným začátkům. Ukáže, jak nosné byly původní impulsy a jak se některá obsedantní témata posouvala napříč jednotlivými etapami umělcova díla. Budou představeny nejen známější grafiky (lepty a litografie), ale také kresby a soubor koláží, které byly vstupní branou do jeho umělecké praxe. Některé práce Oldřicha Kulhánka budou vystaveny vůbec poprvé, mimo jiné např. tři drobné skici, které se umělci podařilo tajně nakreslit a propašovat z vězeňské cely.

Kurátorem výstavy je umělcův syn David Kulhánek, architektem Zbyněk Baladrán. K výstavě vyjde katalog s texty Davida Kulhánka a Tomáše Pospiszyla, fotografiemi Jiřího Thýna v grafické úpravě Terezy Hejmové. Výstava bude součástí volné řady monografických výstav, které v GAVU Cheb proběhnou v letech 2020 až 2022 a představí čtyři vizuální umělce různých generací, kteří pro svou malířskou a grafickou tvorbu využívali (či využívají) médium fotografie, zejména časopisecké – po Oldřichu Kulhánkovi budou následovat Jiří Načeradský, Jaroslava Pešicová a František Matoušek.

Český výtvarník, proslul především vytvořením grafické podoby současných českých bankovek.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Cheb Akce v obci Cheb

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Oldřich Kulhánek /...

Spa & Kur Hotel PrahaFrantiškovy Lázně (4.7 km)

Revelton StudiosFrantiškovy Lázně (4.8 km)

Spa & Kur Hotel HarveyFrantiškovy Lázně (5 km)