Barbora Klímová Czechoslovakia / A Crosscultural Perspective

Barbora Klímová Czechoslovakia / A Crosscultural Perspective

Adresa:

Cheb, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16

Termín: 21.8.2018 31.10.2018

21srp - 31říj celý den

Žánr: výstavyvýstava historie československo fotografie cheb západní čechy podzim


Výstava v Retromuseu Cheb.

V rámci své zvukové intervence doplnila Barbora Klímová stávající slideshow dobových fotografií v expozici Retromusea vybranými úryvky samizdatové tiskoviny Czechoslovakia. A Crosscultural Perspective Wendy W. Luersové, které pro tento účel přeložila do češtiny. 

Autorka, manželka amerického ambasadora v Praze letech 1983-1986, v knize popisuje své zkušenosti s tehdejším Československem. Průvodce byl určen jejím známým, kteří do Československa cestovali a byl distribuován jako samizdatový strojopis. Popisuje mnoho témat z pohledu cizinky, která v bývalém Československu žila. Jsou to například historie, každodenní život, komunikace, hodnoty a vztahy, zvyky a svátky, kultura, cestování, nakupování a služby, zábava, sport, zájmy a další témata.

V expozici, která je koncipována především z pohledu místních lidí, je tak její pohled důležitým protipólem - zobrazuje to, jak nás tehdy viděl někdo z nedostupné perspektivy Západu. A zároveň zpětně odráží životní hodnoty Američanů vyšších společenských tříd v dané době.

Zatímco v slideshow se objevují obrázky od šedesátých po osmdesátá léta, audio, které do některých projekcí Barbora Klímová doplnila, je vyprávěním založeným výhradně na zkušenosti osmdesátých let. Obraz a zvuk se sice mohou někde náhodně doplňovat, záměrem audia ale není ilustrovat obrazy, mají se spíš vzájemně obohatit.

V roce 2011 vydala Barbora Klímová doslovný přepis této tiskoviny. Do publikace je možné nahlédnout a zakoupit ji v pokladně Retromusea.

Intervence se uskutečnila v rámci spolupráce Galerie výtvarného umění v Chebu a Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Barbora Klímová...

Hotel Monika Cheb (261 metrů)

Pension Májovka Cheb (380 metrů)