Mimořádné prohlídky opočenského zámeckého depozitáře zbraní

Mimořádné prohlídky opočenského zámeckého depozitáře zbraní

Adresa:

Opočno, Trčkovo náměstí 1

Termín: 1.8.2020 (sobota) 28.10.2020
Vstupné:

jednotné 200 Kč

1srp - 28říj celý den

Žánr: ostatní akcehistorie netradiční prohlídky depozitář zbraní zámek


"Za nezpřístupněnými exponáty jedné z nejvýznamnějších sbírek v ČR se správcem depozitáře."

Počet návštěvníků ve skupině: maximálně 8

Časy zahájení prohlídek v: 10:00, 12:30 a 15:00

Délka prohlídky: cca 45 min.

Opočenský zámecký depozitář zbraní vznikl během reinstalací expozic, které probíhaly zejména v 60. a 70. letech minulého století. Jejich cílem bylo vytvoření přehledných, odborně uspořádaných - de facto muzejních instalací, které odpovídaly tehdejšímu náhledu na prezentaci mobiliárních fondů historických objektů. Koncepčně nežádoucími se tak staly stovky předmětů z původního romantického uspořádání sbírek, ať už vzhledem ke stavu jejich dochování, početnosti v expozici, nízké reprezentativnosti nebo z tehdejšího pohledu nevýznamnosti apod.

Historických sálů zbrojnic se uvedené úpravy dotkly v porovnání se zbytkem zámku ve výrazně menší míře, návštěvnické trasy i přesto opustily vyšší desítky ne nezajímavých sbírkových předmětů. K exponátům ze zbrojnic přibyla většina zbraní tvořící výzdobu schodišť, jejichž odstranění bylo pro nepřehlednost prostoru motivováno zejména bezpečnostní sbírek, které se bohužel stávaly častým cílem nenechavců.

Složení exponátů opočenského depozitáře zbraní je velmi pestré. Zahrnuje prakticky veškeré okruhy sbírkových předmětů známé z oficiální expozice a o další je rozšiřuje (levoruční dýky, archeologické předměty včetně středověkých mečů, dělostřelecké stilety, historické dveřní zámky a kování, pouzdra na pušky aj.) V depozitáři je též ve větších počtech uložena řada předmětů, které jsou v expozici coby soubor zastoupeny pouze ojedinělými kusy - kupříkladu balestry, balkánské pistole, řády a vyznamenání, kleště k odlévání střel, koňská sedla a postroje, psí obojky či zbraně afrických domorodců.

Za zvláště hodnotné sbírkové kolekce opočenského "depa zbraní" lze považovat kordy - zejména luxusní tzv. kordy dvorské, lovecké tesáky, dýky, funkční modely děl ze 17. a 18. století, vzácně dochované patrontašky k loveckým křesadlovým zadovkám, dělostřelecké stilety nebo mušketýrské bandalíry ze 17. století. V první řadě pak unikátní rozsáhlý ručně ilustrovaný inventář opočenské zbrojnice.

Další termíny akce

1.8.2020 10:00 (sobota) Přidat do kalendáře
2.8.2020 10:00 (neděle) Přidat do kalendáře
28.9.2020 10:00 (pondělí) Přidat do kalendáře
28.10.2020 10:00 (středa) Přidat do kalendáře

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Mimořádné prohlídky...

Wellness Hotel VyhlídkaNáchod (16.2 km)

Ubytování VernerDeštné v Orlických horách (17.1 km)

Restaurace Evergreen Nové AdalbertinumHradec Králové (20.9 km)