Atol a putující Slunce

Atol a putující Slunce

Adresa:

Brno, Špilberk 1

Termín: 15.2.2018 29.4.2018

15úno - 29dub celý den

Žánr: výstavysochy


Prvním výstavním počinem Muzea města Brna v roce 2018 je výstava „Atol a putující slunce. Pavel Navrátil v dialogu se Zdeňkem Macháčkem, Miroslavem Šimordou a Bohumírem Matalem“. Uvidíte na ní tvorbu významného brněnského malíře spolu s vybranými díly jeho dobových souputníků a kolegů.

Výstava vám představí Navrátilovu tvorbu od stylizovaných maleb ze sklonku 50. let, přes abstrahující kompozice z 1. poloviny 60. let, obrazový cyklus Pompejí, etapu hlubokých ponorů do krajiny 70. let až po poslední práce z roku 1982. Jeho výtvarnou cestu doplňují sochy Zdeňka Macháčka a malby Miroslava Šimordy a Bohumíra Matala. Na tvorbě a životních příbězích těchto čtyř brněnských rodáků expozice nastíní tvůrčí snahy výrazné generace, jejíž dětství a dospívání postihly hrůzy války, a na jejíž výtvarný vývoj dopadaly nejdříve zrůdnosti stalinistických let a po krátkém intermezzu 60. let zlovůle normalizační represe. Jmenovaní umělci reagovali na tuto nehostinnou situaci křehkou odezvou, totiž ještě intenzivnějším únikem do přírody a výtvarnou reflexí přírodních dějů, zákonitostí univerza, plynutí a vrstvení času.

Přehlídka koncipovaná jako dialog Navrátilova díla s tvorbou jemu blízkých umělců je poděkováním této velké osobnosti, která svým malířským dílem vystavěném na modernistické tradici, odvaze výrazového a technologického experimentu, respektu k přírodě a s ní spjatým trvalým hodnotám zaujímá v dějinách české malby 2. poloviny 20. století důležité místo. Výstavní projekt připravilo Muzeum města Brna k příležitosti nedožitého 85. výročí narození Pavla Navrátila, a současně k 95. výročí narození Miroslava Šimordy a výročí uplynulých 30 let od úmrtí Bohumíra Matala.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

O akci jsme již napsali...

Galerie a muzea - Brno Akce v obci Brno

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Atol a putující Slunce

Hotel Pod Špilberkem Brno (234 metrů)

Best Western Premier Hotel International Brno Brno (427 metrů)

Doporučené akce v Brně

Akce v Brně na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Holiday Inn Brno Holiday Inn Brno Brno (1 762 m)