Vendula Chalánková: Schodek

Vendula Chalánková: Schodek

Adresa:

Brno, Malinovského náměstí 2

Termín: 18.5.2016 24.7.2016
Vstupné:

40–80

18kvě - 24čvc celý den

Žánr: výstavySoučasné uměníInstalace


Tvorba Venduly Chalánkové (1981) patří k tomu nejzajímavějšímu, co dnes v generaci mladších umělců v Brně vzniká. Zabývá se mnoha žánry: maluje, kreslí, vytváří koláže, komiksy, ale také instalace, objekty nebo návrhy i realizace vybavení galerijních či kavárenských interiérů. Ilustruje rovněž knížky pro děti, někdy vystupuje se svými texty nebo s kapelou.

V Galerii Jaroslava Krále připravila Vendula Chalánková výstavu nazvanou Schodek, která představuje jen zlomek její práce. V instalaci se soustředí především na cykly koláží, které všechny vznikly v letošním roce. Ukazuje cyklus interpretující brněnskou Zbrojovku, kde má autorka již devět let svůj ateliér, a soubor Hotel Merkur, který připravila pro svou nedávnou výstavu v Dejvickém divadle.

Koláží se Vendula Chalánková zabývá od roku 2013. Tehdy vytvořila nesmírně pracné, věrné obrazy elektronických obrazovek a nazvala je Handmade Photoshop Basic. Vystavené koláže interiérů provedla z papírů imitujících kámen, koženku či lakované materiály. Tvary staveb opět zjednodušila, takže se v nich objevuje rovina hry na modernistickou geometrickou kompozici.

Zvláštní chaos emocí prožívá divák při pohledu na koláže zobrazující interiér Domu umění města Brna. Posvátný brněnský stánek umění totiž autorka v tomto cyklu převedla do estetiky brizolitového panelového rodinného domku, do stylu přijatelného pro většinu národa. Rozehrává tak nebezpečnou hru s otázkou po smyslu rozdělení kultury na vysokou a nízkou.

Prostřednictvím papírů imitujících ušlechtilé materiály se dopustila nehorázně něžného zesměšnění této instituce. V jejím pojetí vyplouvají na povrch socialisticko-realistické prvky stavby, která je obecně vnímána jako funkcionalistická. Chalánková se tak esenciálně dotýká reziduí totalitního uvažování naší společnosti i reálného charakteru přestavby Domu umění, poškozeného na konci druhé světové války.

„Zdrobnělinu slova schod používá vláda pro manko ve státním rozpočtu. U mě slovo schodek zastupuje série s názvem: Nikdy nerezignujeme na vymáhání vašeho dluhu, která sestává z obrazů: Modrý pruh na bílém pozadí, Červený pruh na bílém pozadí, Zelený pruh na bílém pozadí a Fialový pruh na bílém pozadí. Jde o geometrickou abstrakci s inspiračním zdrojem v reálném životě. Obrazy jsou inspirovány úředními obálkami. Zkoumám v nich, zda jde vyvolat strach pomocí barvy. Úplnou novinkou na tomto poli je fialový pruh, který představuje novou službu DINO. Tedy dluhové inkaso obyvatelstva,“ komentuje autorka.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Vendula Chalánková:...

Natur Centrum - Penzion Na Dvořákové Brno (354 metrů)

Grandhotel Brno Brno (425 metrů)

Doporučené akce v Brně

Akce v Brně na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Tulip Restaurant Tulip Restaurant Brno (605 m)