Jelena Vesić přednáška s diskuzí na téma neutralita

Jelena Vesić přednáška s diskuzí na téma neutralita

Termín: 11.4.2016

11duben pondělí 19:00

Žánr: ostatní akcepřednáškypřednášky


For english scroll down - - - - - - - O NEUTRALITĚ Politicky neutrální anti-koloniální globalita a politika války a míru Téma vychází z performativní přednášky a zároveň i knižního projektu s názvem „On Neutrality“ (autoři Vladimir Jerić, Rachel O’Reilly a Jelena Vesić), které se věnují juxtapolitickému konceptu „neutrality“ a „neutralizace“ ve smyslu jejich užití při zaujímání politických a estetických pozic v rámci různých „mezinárodních vztahů“, a to především jako odpověď na mocenské spory.

V kontrastu s morálně minimalistickým konceptem neutrality, tak, jak jej uvádí do pohybu liberální modely vládnutí, historicky i dnes, a to napříč uměním a politikou, odhaluje projekt „On Neutrality“ bohatou a pestrou současnost situovaných a politizovaných forem neutrality, které pramení z aktivní sebeprofilace nezúčastněných zemí a „zemí třetího světa“, které získaly nezávislost během studené války v rámci politiky dekolonizace, nezávislosti, míru a zaujetí postoje politické neutrality vůči světovým impériím své doby.

Politizované dějiny různých konceptů neutrality jsou tu v juxtapozici s vlnami depolitizující neutrality, včetně manažerské neutralizace politiky, které se – i díky humanitární rétorice, na kterou sází současné umění – drží při životě mírněním institucionálního napětí a agonistickými možnostmi produkce v kontextech rekolonizace ze strany nadnárodních korporací. JELENA VESIĆ je nezávislou kurátorkou, spisovatelkou, redaktorou a lektorkou.

Byla spoluvydavatelkou periodika Prelom - Journal of Images ana Politics (2001-2009) a je spoluzakladatelkou nezávislé organizace Prelom Collective (2005-2010). Je aktivní v publikační, výzkumné a výstavní praxi, v níž se prolíná politická teorie se současným uměním. Ve svých textech Jelena Vesić zkoumá vztahy mezi uměním a ideologií v oblasti geopolitických dějin umění.

Zaměřuje se na experimentální umění a výstavní praktiky šedesátých a sedmdesátých let v bývalé Jugoslávii a východní Evropě. Píše také o umělecké práci a praxe "sebe-organizace" ve věku kognitivního kapitalismu.

Její poslední kurátorské projekty jsou založeny na experimentech s formáty performativních přednášek, nemateriální kvalitě exponátů a vyprávění, jsou jimy: Oktobar XXX: Výstava-Symposium-Performance (2012-2013); Na spodním proudu sjednávání umělecké práce - Mezi láskou a penězi, mezi penězi a láskou (2013-2014); a Výstava o práci a lenosti (2012-2015). Jelena Vesić žije a pracuje v Bělehradě.

Přednáška s diskuzí je součástí dlouhodobého cyklu PRÁVO NA MĚSTO a je připravena ve spolupráci s Ateliérem intermédií FaVU VUT v Brně a finančně je podpořena Interním fondem studentských projektů VUT v Brně, MKČR a NČA. Dramaturgie cyklu: Vjera Borozan (UMPRUM, Praha), Šárka Svobodová (4AM/Fórum pro architekturu a média) a Pavel Sterec (FaVU, Brno). 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Jelena Vesić...

City Apart Hotel Brno (547 metrů)

Hotel Bílá růže Brno (572 metrů)

Doporučené akce v Brně

Akce v Brně na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Tulip Restaurant Tulip Restaurant Brno (2 km)