Jádra & Tvary / Galerie pana Šťovíčka

Jádra & Tvary / Galerie pana Šťovíčka

Adresa:

Brno, Radnická 2 – 10

Termín: 16.9.2020 17.10.2020

16zář - 17říj celý den

Žánr: výstavyumění moderní umění současné umění morava podzimní výstavy


Další výstava z cyklu Jádra & Tvary představí Galerii pana Šťovíčka. Vedle hlavního tématu cyklu, jímž je fenomén brněnských nezávislých vitrínkových galerií, otevře tento díl hned několik dílčích podtémat, která však svým významem původní téma pravděpodobně přesahují. Galerie pana Šťovíčka se totiž nacházela v jedné z budov někdejší textilní továrny Vlněna z 19. století. Část chátrajícího komplexu v nultých a desátých letech 21. století sloužila jako ateliéry a nárazově se zde pořádaly i další kulturní akce. Vzhledem k tomu, že značná část nájemců zde navzdory smlouvě o pronájmu nebytových prostor za levný peníz i bydlela, můžeme o Vlněně této doby mluvit jako o jednom z mála příkladů uměleckého squatu v Brně. Navzdory snahám o záchranu cenného komplexu (s poukazem na jeho historické a architektonické kvality, ale i význam pro nezávislou kulturu) byla původní Vlněna v roce 2016 zbourána a nahrazena novostavbami kancelářských budov.

Michaela Dašková a Oldřich Morys, kteří galerii provozovali v letech 2012–2013, se rozhodli ve své výstavě tematizovat právě tuto rapidní proměnu, jíž byla podoba i funkce areálu nenávratně změněny. Zatímco oni sami svou intervencí vstoupí přibližně do míst, kde galerie (ve vitríně umístěné na schodištní patce v přízemí již neexistující budovy) stála, původní prostor pro výstavu (pro změnu na schodišti do prvního patra Galerie TIC) nabídli k prezentaci developerovi aktuálního projektu Vlněny, firmě CTP. Kancelářská novostavba na jedné straně a galerie současného umění na druhé se tak stanou místy konfrontace dvou kontradiktorních kulturních přístupů.

Kurátor: Šimon Kadlčák

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Jádra & Tvary / Galerie...

Hotel Barcelo Brno PalaceBrno (247 metrů)

Penzion DvořákovaBrno (290 metrů)

ProtiatomovĂ˝ kryt 10-ZBrno (290 metrů)