Mezinárodní plakátová akce připravená Janem Rajlichem ml. a Sdružením Bienále Brno představí 100 původních autorských plakátů, vytvořených na základě výzvy stovkou designérů z 30 zemí světa jako poctu zakladateli Mezinárodního bienále grafického designu v Brně, malíři a grafikovi Janu Rajlichovi st. (1920–2016).

Nad akcí převzali záštitu ICO-D International Council of Design v Montrealu a primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.  Výstava je součástí projektu Moravské galerie RAJLICH 100 a spadá do cyklu výstav SBB Brno - hlavní město grafického designu (č. 73).

Autor výstavy Jan Rajlich ml. vycházel v zadání pro vyzvané designéry ze skutečnosti, že Jan Rajlich st. proslul ve světě jako:

- tvůrce plakátů, typograf, průkopník jednotného vizuálního stylu a informační grafiky v  Československu
- zakladatel Mezinárodního bienále grafického designu v Brně  a 30 let prezident jeho organizačního výboru (1963-1992)
- publicista, pedagog a organizátor kulturního života
- usiloval ve své tvorbě o propojení mezi designem a uměním
- propagoval design vizuálních komunikací a jeho respekt ve společnosti

Vyzvaní autoři zaslali digitální data originálních návrhů plakátů s uvedenými tématy, jež budou pro výstavu vytištěny v Brně. Mezi oslovenými osobnostmi, které již své návrhy do Brna zaslali,  jsou například Xavier Bermúdez, organizátor Bienále plakátu v Mexiku,  Uwe Loesch z Německa, Mehdi Saeedi z Íránu,  Chen Pingbo z Číny, Ken Cato z Austrálie a nebo i nedávno zesnulý designér Dan Reisinger z Izraele.  K výstavě bude vydán katalog s reprodukcemi všech vystavených plakátů.

ProjektRajlich 100je záměrným časovým pozastavením tradičního bienálového maratonu, s cílem podívat se na historii Bienále Brno ze zpětné perspektivy tvůrčího osudu jejího zakladatele Jana Rajlicha, významné brněnské osobnosti mezinárodního významu, jehož zásluhou je Bienále Brno a město Brno trvale zakotveno na mezinárodní mapě grafického designu. 

Podobné akce

15lis - 31procelý den

Brno předměstí Vídně

, Moravské náměstí 1a Výstava

12úno - 26čvccelý den

Martin Zet, sochař Miloš Zet

, Malinovského náměstí 2 Výstava

24dub - 9srpcelý den

Ubytování v okolí akce Hommage: Jan Rajlich /...

Restaurace a hotel OlbergBlansko (15.8 km)

Wellness hotel PanoramaBlansko (20.6 km)

Ubytování u MacochyOstrov u Macochy (21.2 km)