Klenoty z ornitologických sbírek muzea Ohrada

Klenoty z ornitologických sbírek muzea Ohrada

Termín: 11.5.2021 31.10.2021
Vstupné:

v rámci vstupného do muzea

11kvě - 31říj celý den

Žánr: výstavyornitologievýstava


V expozici bude k vidění více než sto preparátů ptáků a dalších sbírko-vých předmětů souvisejících s tématikou ornitologie (obrazy s náměty ptáků od ilustrátorů přírody, ukázky kolekce ptačích vajec a hnízd, ptačí literatura pro děti i dospělé). Je to vůbec poprvé, kdy může veřejnost spatřit prezentaci ornitologických sbírek muzea Ohrada v takovém rozsahu, neboť sbírkové předměty jsou většinu času uchovávány v depozitářích, kam návštěvníci nemají přístup. Podsbírka ornitologie patří k nejstarším a nejvýznamnějším kolekcím muzea. Její kořeny spadají do roku 1839 a jsou tak starší, než samotné muzeum, které bylo oficiálně založeno roku 1842.

Základem sbírky se staly úlovky ptáků z panství Schwarzenbergů a od té doby se kolekce stále rozrůstá. V současnosti obsahuje cca 2500 dermoplastických preparátů ptáků ve 300 druzích a je v ní zastoupena téměř kompletní avifauna střední Evropy. Již od počátku své existence byla Ohradská sbírka ptáků v odborných kruzích velmi oceňována a sloužila jako zdroj informací pro průkopníky české ornitologie, jako byl Anton Palliardi, Antonín Frič nebo Leontin Baťa. Sehrála tak důležitou roli při vzniku a formování české ornitologie a svou návštěvou ji poctil i korunní princ Rudolf, který byl znám jako nadšený ornitolog.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Galerie a muzea - Hluboká nad Vltavou Akce v obci Hluboká nad Vltavou

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Klenoty z...

Apartmán Pod KostelemHluboká nad Vltavou (1 326 metrů)

Penzion a restaurace KA.PRHluboká nad Vltavou (1 400 metrů)

Apartmán v podzámÄŤĂ­Hluboká nad Vltavou (1 440 metrů)