Nová výstava Národního muzea mapuje aktivity na hranicích v době jejich uzavření na jaře minulého roku. Cílem je připomenout, že žijeme v jednom společném evropském prostoru, a zvláště příhraniční oblasti jsou natolik propojenými regiony, že hranice pro lidi, kteří zde žijí, již zcela přestaly existovat. A uzavření hranic bylo / je brutálním zásahem do jejich života.

Koncem dubna 2020 přišel germanista Jan Kvapil s nápadem „procházek na hranicích“. První „náhodná“ setkání se uskutečnila 2. května 2020 na pěti místech na zelené hranici mezi Českou republikou a Německem. Jan Kvapil se svým německým kamarádem Stephanem Messnerem poté vytvořili facebookovou skupinu Soboty pro sousedství / Samstage für Nachbarschaft / Soboty dla sąsiedztwa. Pod touto hlavičkou se v květnu a červnu uskutečnila další čtyři setkání, 30. května to bylo na 18 (!) místech. Setkání 13. června se proměnilo v oslavu otevření hranic.

Autorce výstavy Lence Šaldové se podařilo od účastníků loňských setkání získat téměř 1500 fotografií. Na výstavě nabízí výmluvný výběr z nich a také osobní příběhy lidí, kterých se uzavření hranic před rokem bolestně dotklo. K vidění na ní jsou unikátní exponáty: ručně malované transparenty se vzkazy sousedům, kamínky, symbolické papírové květiny sousedství, vlajky, placky, zpěvníky či obří dřevěné ruce připevněné na houpačce, aby si jimi mohli lidé potřást na dálku.

Kromě aktivit iniciativy Soboty pro sousedství výstava připomíná též protesty pendlerů na Domažlicku nebo spřízněné akce na Znojemsku. Zároveň představuje Klub česko-německého partnerství, který byl jedním z aktivních pořadatelů akcí na hranicích a velmi intenzivně se věnuje rozvíjení přeshraničních kontaktů. A to i v této době, která jim nepřeje.

Otevírací doba a vstupné

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Hranice je jen slovo

Bed&Bike PrachaticePrachatice (38 metrů)

Hotel Koruna PrachaticePrachatice (73 metrů)

Hotel BobĂ­k - KonopnĂ© LáznÄ›Volary (13.7 km)