Společnost Franze Kafky

Praha 1, Široká 14

1
Není tu akce, kterou Společnost Franze Kafky pořádá? Přidej ji

Společnost Franze Kafky je nevládní nezisková organizace, která byla založena v roce 1990. Jejím hlavním cílem je přispět k oživení tradic, z nichž vzešel unikátní fenomén tzv. pražské německé literatury, a obnovit obecné povědomí o významu kulturní plurality středoevropského regionu, kde spolu po staletí žili Češi, Němci a Židé. Jméno Franze Kafky je pro ni symbolem zmíněných tradic, věnuje jeho dílu soustavnou pozornost a usiluje o to, aby se stalo přirozenou součástí českého kulturního kontextu. Společnost Franze Kafky má nyní přes 1000 členů z celkem 23 států světa.

Mezi členy Společnosti patří nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass, izraelští spisovatelé Amos Oz a Avigdor Dagan (Viktor Fischl), polský básník Tadeusz Rózewicz, spisovatelé Arnošt Goldflam, Jiří Gruša - nyní prezident mezinárodního PEN klubu -‚ Ivan Klíma, Pavel Kosatík, Petr Pithart - nyní 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR - , Karol E. Sidon - vrchní zemský rabín a prezident pražských rabín - , dramatik a spisovatel Milan Uhde, americký architekt Steven Holl, hudební skladatel Ilja Hurník, herci Eva Salzmannová a Jiří Ornest, sochař Olbram Zoubek, vynikající literární badatelé Peter Demetz, Klaus Wagenbach, Hans Dieter Zimmermann a řada dalších významných osobností kulturního a veřejného života v ČR a zahraničí.

Společnost Franze Kafky řídí volený výbor, v němž pracují přední osobnosti kulturního a společenského života: předsedou je prof. Kurt Krolop, literární badatel světového jména, germanista zabývající se hlavně tzv. pražskou německou literaturou; čestným předsedou je spisovatel Arnošt Lustig, jehož knihy s tématem holocaustu vycházejí v mnoha zemích světa; místopředsedou je Vladimír Železný, bývalý ředitel televize Nova, nyní poslanec Evropského parlamentu. Ve výboru pracují: Josef Čermák, literární historik a překladatel, František Černý, bývalý velvyslanec ČR v Německu, knižní grafik Bohuslav Holý, přední česká básnířka Viola Fischerová, Jindřich Špicner, publicista, básník a fotograf, Jan Vít, novinář a redaktor, Marie Vodičková, redaktorka a překladatelka a prof. Ivan Vyskočil, dramatik, prozaik a herec, který výrazně ovlivnil vývoj moderního českého divadla.

Své aktivity uskutečňuje Společnost prostřednictvím Centra Franze Kafky, patří k nim pořádání literárních večerů, besed, odborných přednášek a seminářů. Ve vlastním Nakladatelství Franze Kafky vydala přes stovku titulů, k edičním počinům patří dvacetisvazkové Spisy Karla Poláčka, Dílo Franze Kafky v českých překladech či esejistická edice Člověk v zrcadle. Společnost vlastní unikátní repliku soukromé Kafkovy knihovny s téměř tisícem dobových svazků. Provozuje odbornou knihovnu s cennou sbírkou sekundární literatury k tématu pražské německé literatury. Společnost vyhlašuje Cenu Franze Kafky, jedinou mezinárodní literární cenu udělovanou v České republice. Jejími dosavadními laureáty jsou spisovatelé Philip Roth (USA), Ivan Klíma (ČR), Péter Nádas (Maďarsko), Elfriede Jelinek (Rakousko), Harold Pinter (Velká Británie). Každým rokem vypisuje Cenu Maxe Broda, studentskou literární soutěž o nejlepší esej, které se pravidelně zúčastňují studenti z celé republiky. Mezi významné uskutečněné projekty patří realizace Pomníku Franze Kafky na Starém Městě pražském.Společnost Franze Kafky - aktuální program

Momentálně se zde nic nekoná. Víš o akci, která tu chybí? Přidej ji.

Máš fotku tohoto místa? Přidej ji
Štítky

Společnost Franze Kafky: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Kavárna Kaaba Praha 2 (1 751 m)